Wnętrza w zgodzie z naturą

W ostatnich latach coraz większy nacisk kładzie się na ekologię i poprawę jakości naszego środowiska, która uległa destrukcji na przełomie kilkudziesięciu lat.
Aby choć trochę uzmysłowić wszystkim skalę problemu, polecam film dokumentalny Mission Blue. Porażająca biografia oceanograf Sylvii Earle ukazująca jak lekceważąca i samolubna dla środowiska jest działalność przemysłowa człowieka.
Budownictwo energooszczędne oraz domy pasywne stają się standardem otaczającej nas rzeczywistości. Jeśli jednak chcielibyśmy zgłębić ten temat, zobaczymy, że ogrom polskiej literatury skupia się na budynku jako formie zewnętrznej. Ale czym wyposażymy Nasz energooszczędny dom? To wnętrze kreuje naszą codzienność, wyznacza trasy i zachowania, które podejmujemy codziennie i codziennie od nowa. Należy zwrócić uwagę, że oczywiście ogromną część zanieczyszczeń generują budynki, jako sama bryła, jednak również i materiały, które znajdują się wewnątrz ich wyposażenia, a które stanowczo częściej podlegają wymianie na nowe (meble, okładziny ścienne, farby, tapety, wykładziny dywanowe) – są równie poważnym zagrożeniem dla środowiska, środowiska, które prowadzimy w wprost proporcjonalny sposób ku destrukcji. To my, jako projektanci – osoby, którym inwestor płaci, abyśmy zaprojektowali ich życie powinniśmy zaprojektować je świadomie, jesteśmy odpowiedzialni za dobór materiałów i to jaki mają one później wpływ na użytkowników. Pamiętajmy, że wolne od zanieczyszczeń środowisko umożliwi nam stworzenie dynamicznie rozwijającej się gospodarki.
Projektanci wnętrz kształtują doznania rodzące się w trakcie kontaktu z przestrzenią

Krzywka A., Karaszewski R., „Projektowanie wnętrz a wyzwania zrównoważonego rozwoju”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013. 

Dodatkowym, równie ważnym aspektem, poza rolą środowiskową, jest kwestia, jak wnętrza w których przebywamy wpływają na nasze zdrowie.
IMG_0871aa
Założenie modelowe zrównoważonego projektowania wnętrz według Krzywka A., Karaszewski R., „Projektowanie wnętrz a wyzwania zrównoważonego rozwoju”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013
 
 

NASZA IDEA

Projektanci wnętrz kształtują doznania rodzące się w trakcie kontaktu z przestrzenią. W doskonały sposób obrazuje to diagram powyżej – doznania estetyczne powinny stanowić spójną całość z elementami, które stanowią o jakości.
Poszczególne kryteria z zaprezentowanego diagramu zaprezentuję w kolejnych wpisach już niedługo.
Przypisy:
1. Krzywka A., Karaszewski R., „Projektowanie wnętrz a wyzwania zrównoważonego rozwoju”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013.